شبهه دات کام

ازدواج زنان پاک با مردان پاک

طبق قانون الهی،زنان پاکدامن برای مردان پاکدامن هستند و زنان خبیث،برای مردان خبیث هستند. پس چرا در جامعه کسانی را می‌بینیم که خیلی پاک هستند ولی همسرانی مانند خودشان ندارند؟


«الْخَبیثاتُ لِلْخَبیثینَ وَ الْخَبیثُونَ لِلْخَبیثاتِ وَ الطَّیِّباتُ لِلطَّیِّبینَ وَ الطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّباتِ أُولئِکَ مُبَرَّؤُنَ مِمَّا یَقُولُونَ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ رِزْقٌ کَریمٌ» (النور - 26)

ترجمه: زنان بد کار و ناپاک شایسته مردانى بدین صفتند و مردان زشتکار ناپاک شایسته زنانى بدین صفتند و بالعکس زنانى پاکیزه و نیکو لایق مردانى چنین و مردانى پاکیزه و نیکو لایق زنانى به همین گونه‏اند و این پاکیزگان از سخنان بهتان که ناپاکان درباره‏شان مى‏گویند منزهند و از خدا به ایشان آمرزش مى‏رسد و رزق آنها نیکو است‏.

آیه‌ی مبارکه‌ی فوق بیان یک امر تکوینی نیست که خلاف آن اتفاق نیافتد، بلکه یک بیان یک امر تشریعی و عقلی است. یعنی خداوند متعال به انسان عاقل و مؤمن امر و توصیه می‌نماید که در دام عشق یک زوج یا زوجه‌ی فاسد قرار نگیرد، چرا که آن دو کفو (همتای) یک دیگر نیستند و به طور قطع زندگی موفقی نخواهند داشت. چنان خداوند متعال امر و توصیه می‌نماید که:

«وَ لا تَنْکِحُوا الْمُشْرِکاتِ حَتَّى یُؤْمِنَّ وَ لَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکَةٍ وَ لَوْ أَعْجَبَتْکُمْ وَ لا تُنْکِحُوا الْمُشْرِکینَ حَتَّى یُؤْمِنُوا وَ لَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکٍ وَ لَوْ أَعْجَبَکُمْ أُولئِکَ یَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَ اللَّهُ یَدْعُوا إِلَى الْجَنَّةِ وَ الْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَ یُبَیِّنُ آیاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ» (البقره - 221)

ترجمه: با زنان مشرک ازدواج مکنید تا ایمان آورند و یک کنیز با ایمان بهتر است از خانمى مشرک هر چند آن خانم مورد شگفت و خوشایندتان باشد و با مردان مشرک ازدواج مکنید تا ایمان آورند که یک برده مؤمن از آقایى مشرک بهتر است هر چند که مورد شگفت و خوشایند شما باشد آرى مشرکین شما را به سوى آتش دعوت مى‏کنند و خدا به سوى جنت و مغفرتى به اذن خود مى‏خواند و آیات خود را براى مردم بیان مى‏کند تا شاید متذکر شوند.

بدیهی است که تحقق اوامر و توصیه‌های خداوند متعال، معصومین علیهم‌السلام و هر ناصح دیگری، منوط به توجه و اطاعت مخاطب است. لذا اگر مخاطب توجه و اطاعت ننماید، آن امر واقع نمی‌گردد.

متأسفانه این طور نیست که همه‌ی مردم به رغم آن که مسلمان هستند در همه‌ی امور مترصد اطلاع از اوامر الهی که منطبق با حکمت خداوند و عقل و فطرت بشری است و نیز مقید به اطاعت و اجرای آن باشند. وقتی به دختر و پسر مسلمان دستور حفظ عفت داده می‌شود و رعایت نمی‌کند و دستور به ندیدن نامحرم و غمزه‌ها و عشوه‌های او می‌شود و رعایت نمی‌کند، بی‌نتیجه نیست و آثار خود را در پی خواهد داشت، که از آن جمله عشق کاذب و اصرار در ازدواج با غیر همگون است.

خداوند حکیم و هادی، همه‌ی دستورالعمل‌های لازم برای سعادت دنیوی و اخروی بشر را بیان نموده است، اما آیا همگان مطیع هستند؟ به عنوان مثال در ارتباط با موضوع سؤال فوق به مردان می‌فرماید:

«قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّواْ مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یحَْفَظُواْ فُرُوجَهُمْ  ذَالِکَ أَزْکىَ‏ لهَُمْ  إِنَّ اللَّهَ خَبِیرُ  بِمَا یَصْنَعُونَ» (النور - 30)

ترجمه: به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند این براى آنان پاکیزه‏تر است خداوند از آنچه انجام مى‏دهید آگاه است!

و به دوشیزگان و بانوان می‌فرماید:

«وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» (النور - 31)

ترجمه: و به زنان با ایمان بگو چشم از نگاه به مردان اجنبى فرو بندند و فرج‌هاى خویش را حفظ کنند و زینت خویش را جز آنچه آشکار است آشکار نسازند و باید که روپوش‏هایشان را به گریبان‏ها کنند و زینت خویش را نمایان نکنند مگر براى شوهرانشان، یا پدران و یا پدر شوهران یا پسران و یا پسر شوهران و یا برادران و یا خواهرزادگان و یا برادرزادگان و یا زنان و یا آنچه مالک آن شده‏اند یا افراد سفیه که تمایلى به زن ندارند و یا کودکانى که از اسرار زنان خبر ندارند، و مبادا پاى خویش را به زمین بکوبند تا آنچه از زینتشان که پنهان است ظاهر شود اى گروه مؤمنان همگى به سوى خدا توبه برید شاید رستگار شوید.

حال اگر عکس این اتفاق افتاد، چه می‌شود و چه انتظاری می‌رود؟ اگر دختران به رغم آن که دست کم خدا و اسلام را قبول دارند، هیزی کردند، آرایش کردند، با بدحجابی اندام خود را برای هر رهگذری به نمایش گذاشتند، حتی برای خرید یک کیلو سیب‌زمینی از فروشگاه سر کوچه، با آرایش و ظاهر مناسب و شبیه شرکت کنندگان در شب نشینی‌های فاسدان از منزل خارج شدند، سکس خود را به رخ کشیدند و ...، و پسرها و مردان نیز به رغم آن که به ظاهر همگی خدا و اسلام را قبول دارند، و چه بسا حتی اهل نماز هم هستند، اما نه تنها چشم خود را کنترل ننموده و هیزی کردند، بلکه به رفتارهای ناصواب دختران جاهل و بد عمل روی خوش نشان دادند و با استقبال از گناه، آنان را تشویق کردند و ...، چه اتفاقی انتظار می‌رود؟!

وقتی الگو به جای کلام وحی و علم، فیلم‌ها و سریال‌ها شد، وقتی مسئولین ذیربط بی‌توجه بودند و فرهنگ منحط فمینیسم و غرب‌گرایی در سریال‌ها به اذهان عمومی القا شد، وقتی نقش مسلمانی، نقش پدر، نقش بزرگ‌تر در همه جا منفی و به ضرر جوان نشان داده شد، وقتی همه‌ی فواحش به بهانه‌های مختلف توجیه شدند، وقتی مقصر هر گناهی از ناحیه‌ی جوان والدین مسلمان و عابد او معرفی شد ... و در مقابل عشق‌ها، دوستی‌ها و روابط زناشویی به سبک غربی و ملحدانه بسیار زیبا، جدی، رومانتیک و ضمناً آزاد از هر قید و شرطی تبلیغ شد و ...، چه اتفاق و چه نتیجه‌ای انتظار می‌رود؟ آیا به غیر از ازدیاد ارتباطات نا صحیح و پر ریسک، ایجاد عشق‌های کاذب و زودگذر، ازدواج‌های غیر اصولی، فریب دختر توسط پسر و پسر توسط دختر ... و در نهایت ازدیاد اختلاف و طلاق، انتظار منطقی دیگری در نظر است؟

بدیهی است که این نافرمانی‌ها و این غفلت‌ها موجب فرهنگ‌سازی و بروز و ظهور ناهنجاری‌های گوناگون در عرصه‌های متفاوت و از جمله ازدواج و زندگی زناشویی می‌گردد. قرار نیست که اطاعت و عدم اطاعت از فرامین الهی یک نتیجه داشته باشد.

   + سید حسین ایرانی ; ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٥/٢۱
comment نظرات ()